Otsi!

Nõelköis ja hõbeköis – tuntud amplitaimed

Sulgjas nõelköis Epipremnum pinnatum, (tuntakse ka nimega tarsaniköis) on vähenõudlik toataim, talub nii varjulist kasvukohta kui vähest kastmist. Teda on üsna lihtne kasvatada ja seetõttu sobib hästi algajale toalillehuvilisele.

Paljud roni- või ripptaimed vajavad aeg-ajalt tagasilõikamist, sest muutuvad lehtede mahalangemise tõttu väheatraktiivseks. Nii ka nõelköis. Lõika julgelt inetu koht välja, lõika lehtedeta vars 10 cm tükkideks ja pista alumist otsa pidi vette. Juured tulevad alla ja saad jälle uue taime potti istutada.


Kultivarid:
Tuntuim sort on kollaste lehtedega ‘Aureum’. Teda käsitletakse ka eraldi liigina (Epipremnum aureum) kuid kuna teda looduses ei esine, siis on tegemist aednike poolt aretatud või leitud kultivariga. Sordi 'Golden Queen' lehed ja võrsed on kollakad, 'Marble Queen' on kreemikas-kollane ja osaliselt roheline, 'Erich Gedalius' on valge-rohelisekirju, ‘Jade’ on tumeroheline, ‘Tricolor’ on valgekirju  ning ‘Neon’ on erksa kollakas-rohelise värviga. Kirjude lehtedega sordid vajavad palju valgust, et nende leheilu paremini esile tuleks.

Hooldus:
Toatemperatuur on täiesti sobiv, ei sobi aga märg ja ülekastetud muld. Parim kastmisvesi on nous ööpäeva seisnud vesi või siis vihmavesi. Talvel peaks arvestama, et mida jahedam on ruum, seda vähem vajab taim kastmist. Talle meeldib vee piserdamine ja niiskem õhk. Kasvuajal märtsist augustini väetatakse toalillede väetisega kord nädalas koos kastmisega. Ümber võib istutada teisel- kolmandal aastal, kui pott on juurestikku täis. Kasvusubstraadisk sobib toalillede muld.

Paljundamine:
Ilusamad kasvud võib ära lõigata ja aknalauale vette juurduma panna. 3-4 nädalaga moodustuvad võrsetel juured ja noored taimed pannakse potti kasvama. Kauni tulemuse saab, kui kokku istutada palju eri pikkusega noori võrseid.

Üldist:
Nõelköie kodumaa on Kagu-Aasia (Malaisia, Indoneesia ja Uus-Ginea).
Ta on kuni 20 m kõrguseks kasvav liaan ning varre jämedus võib olla kuni 4 sm. Kinnitub ta tugitaimedele õhujuurtega. Südamekujulised lehed on igihaljad ja looduses võivad kasvada kuni meetripikkuseks. Toatingimustes on lehed siiski kuni 20 sm pikkused. Toatingimustes taimed ei õitse. Nõelköis on väga hea ja efektiivne õhupuhastaja. Tänu oma dekoratiivsusele ja vastupidavusele leiab nõelköis tihti kasutamist kaubanduskeskustes ja äriruumides.
Nõelköis kuulub võhaliste (Araceae) taimeperekonda, kus on 15 liiki igihaljaid ronitaimi. Samasse perekonda kuuluvad tuntud toataimedest flamingolill, kalla, monstera, diifenbahhia, aglaoneema, tõlvlehik, sõrgköis ja filodendronid.

Sarnased liigid:
Hõbeköis Scindapsus, tüveköis Rhaphidophora ja Amydrium.
Täpiline hõbeköis Scindapsus pictus
Kõige enam tuntakse südamekujuliste hõbedase mustriga sorti 'Argyraeus'.
Vältida tuleks tuuletõmbust ja otsest päikesevalgust kuid kasvukoht peab olema hästivalgustatud.
Enamus hooldusvõtteid kattuvad nõelköie hooldusega. Samuti paljundamine.