Otsi!

Maagiline armulill Nepenthes

Nepenthes e. kanntaim on oma nime saanud taimest saadava maagilise armujoogi järgi, mis panevat unustama kõik kannatused. Samas on ta lõks ettevaatamatutele putukatele, kes sinna sisse kukkuda võivad.


Kanntaim on troopiline epifüüt, kes elab peamiselt puude okstel, kuid ei ole parasiit. Ta on ühesuguline, e. taimel on ainult emas- või isasõied. Enamikul taimedel on vaid isasõied.
Taim toitub putukatest, keda püütakse veega täidetud kannudesse. Kannude värvilised ääred (neid kutsutakse peristoomideks) meelitavad peamiselt lülijalgseid putukaid ja selgrootuid püünisesse. Kannu sees katavad seinu lahtised vahajad helbed, mis takerduvad putuka jalgadesse ning putukas kukubki vette. Kui ohver on kannu sattunud, hakkab taim eritama ensüümi, mis putuka kudesid seedida aitab. Ka bakterid aitavad lõksujäänud ohvreid lagundada. Putukatest saadud vedelad toitained omastatakse kannu seinte kaudu. Samas tunnevad ennast kannus koduselt ja aitavad taimel saaklooma ära süüa näiteks moskiitode vastsed, veesipelgad, krabiämblikud ja isegi mõned väiksemad konnad.
Kannul olev “kaas” aitab oma meeldiva värvi ja nektarinäärmetega putukaid ligi meelitada. Samas väldib ta vihmavee kannu sattumise ja ensüümide lahjendamise või väljauhtumise.

Taime looduslik kasvukoht on Philipiinid, Põhja-Austraalia, Malaisia ja Sri Lanka.

Hooldus – Taim on üsnagi nõudlik ja vajab soojust ning kõrget õhuniiskust. Kasvusubstraat peab olema hea õhustatusega ning kastmiseks tuleb kasutada pehmet toatemperatuuril vett. Kuivas ruumis tuleb kasuks tuleb sage vee pihustamine taimele.
Kõige võimsamad putuktoidulistest taimedest on perekond Nepenthese esindajad.
Perekonnas on umbes 80 liiki troopilistest vihmametsadest pärit taimi. Suur osa neist on liaanid, kelle kõrgus küündib mitmete meetriteni. Mõned aga on madalad põõsad, mis eelistavad avatud, päikeselisi kasvukohti. Täielikult väljaarenenud lehtede lõpus arenevad kannukesed. Noored kannud on tihedalt kaetud kaanega. Hiljem kaas eraldub kannust ja tõuseb, ning kann saavutab oma lõpliku kuju. Kannu mõõtmed on erinevad ja sõltuvad liigist. Need jäävad vahemikku 3…40 sm.